Nová SPZ zdražila: Kolik zaplatíte za registrační značku v roce 2024
- Základní poplatek za registrační značku
- Ceny za standardní registrační značky
- Příplatky za vlastní volbu značky
- Duplikát při ztrátě nebo poškození
- Poplatky za značky na přání
- Expresní vydání registrační značky
- Ceny značek pro veterány
- Správní poplatky registrace nového vozidla
- Platnost registračních značek
- Rozdíly cen dle typu vozidla
Základní poplatek za registrační značku
Kolik vlastně stojí nová espézetka? Dneska se na to podíváme pěkně prakticky a bez zbytečných okolků.
Za jednu registračku zaplatíte 200 korun, takže když potřebujete obě značky na auto, vyjde vás to na čtyři stovky. To není zase tak hrozné, co říkáte?
Jenže pozor - tohle je jen základ. Chcete mít na autě něco extra, třeba vaše oblíbené číslo nebo iniciály? Za značku na přání si připlatíte pět tisíc. To už je trochu jiná písnička, že?
Život někdy přináší různá překvapení - třeba když vám značku někdo ukradne nebo se vám poškodí při nehodě. V takovém případě nepropadejte panice. Stačí zajít na úřad, nahlásit to a za dvě stovky máte novou.
Výroba značky většinou trvá pár dní, ale některé úřady umí zařízdit expresku. Jasně, připlatíte si, ale když spěcháte...
Pro motorkáře je to jednodušší - stačí jedna značka za dvě stě. A když převádíte auto v rámci kraje? Nemusíte nic měnit, značky zůstávají. Ale jak se stěhujete s autem do jiného kraje, nové značky jsou povinné.
A ještě jedna praktická rada - když se značka časem ošoupe nebo poškrábe, radši si zažádejte o novou. Nečitelná značka vám může přinést zbytečné problémy s policií, a to nikdo nechce, že?
Ceny za standardní registrační značky
Zaplatit 800 korun za nové espézetky není zrovna málo, co? Zvlášť když si uvědomíte, že jsou to vlastně jen dva kusy plechu. Jenže bez nich to prostě nejde - každé auto je potřebuje jako sůl. A co teprve když jednu ztratíte nebo vám ji někdo ukradne? To pak musíte vysázet 600 kaček za jednu novou.
Aspoň že když prodáváte auto někomu ve stejném kraji, můžete značky nechat tak jak jsou. To vám ušetří nějakou tu korunu. Horší je to s přeregistrací do jiného kraje - tam už se novým značkám nevyhnete a musíte znovu sáhnout do kapsy.
Do té ceny se toho vlastně vejde docela dost. Není to jen o výrobě - někdo to musí zavést do systému, poslat na úřad a všechno správně zaevidovat. A nezapomeňte na těch 50 korun navíc za změnu v techničáku.
Jezdíte na kole a potřebujete třetí značku na nosič? Připravte si 600 korun. U motorek je to jednodušší - tam stačí jedna značka za 600 Kč.
Pamatujete, jak byly značky kdysi levnější? Od roku 2019 platíme těch 800 korun, protože se všechno zdražilo a značky jsou teď bezpečnější proti padělání.
Když vám značku někdo rozbije nebo poškrábe, můžete si zažádat o novou. Jen nezapomeňte přinést policejní protokol. Bohužel, zaplatit musíte stejně - úřad nedělá výjimky ani pro služební auta, pouze pro hasiče nebo záchranku.
A co veteráni? Ti mají svoji vlastní kategorii značek. Jsou ale dražší, kolem tisícovky za pár. Je to proto, že se vyrábějí v menším množství a mají speciální provedení.
Příplatky za vlastní volbu značky
Značka na přání pro vaše auto není zrovna nejlevnější záležitost. Za takovou parádu si připravte 5000 korun - to je základní poplatek, který platí všude v Česku. A to nepočítáme běžné poplatky za registraci.
Nemyslete si ale, že si můžete dát na značku úplně cokoliv. Musíte dodržet pravidla hry - správný počet písmen a čísel podle typu vozidla. Třeba u osobáku můžete mít jeden až osm znaků. Systém vám hned řekne, jestli už náhodou vaši vysněnou kombinaci nemá někdo jiný.
Stěhujete značku na nové auto? Připravte si sedm stovek navíc. Hodí se to, když jste si svoji značku oblíbili a nechcete se jí vzdát. Jen pozor - přesun funguje jen v rámci jednoho registračního místa.
Některé nápady vám systém zatrhne hned. Třeba vulgární výrazy nebo něco, co by se pletlo se značkami policejních aut - to prostě neprojde. Je to logické, že?
Když o značku na přání přijdete nebo vám ji někdo čórne, je to větší průšvih než u normální značky. Nová vás vyjde zase na pět tisíc a nikdo vám nezaručí, že vaši původní kombinaci ještě dostanete.
Náklaďáky a motorky mají svoje specifická pravidla pro počet znaků, ale ta pětitisícovka je stejná. U motorek je to jasné - značka je menší, tak tam toho tolik nenacpete.
Od objednání po převzetí to může trvat i tři týdny. Úřad musí všechno zkontrolovat a značku nechat vyrobit. Takže když kupujete nové auto, radši s tím počítejte. A ne, značku si nemůžete předem zarezervovat, dokud nezaplatíte.
Když se značka poškodí, zase vytáhnete z peněženky pět tisíc. Proto si ji radši dobře hlídejte - jak před zloději, tak před odřením nebo jiným poškozením.
Duplikát při ztrátě nebo poškození
Ztratili jste značku od auta? Ukradl vám ji někdo? Nebo se prostě poškodila? Nepropadejte panice, řešení existuje.
Nejdřív se stavte na policii - bez jejich potvrzení o ztrátě nebo krádeži se nikam nedostanete. To je úplně první krok, který musíte udělat. S protokolem pak zamíříte na registr vozidel, kde celý proces odstartuje.
Peněženku si připravte předem - jedna nová značka vás vyjde na 600 korun. Potřebujete obě? Jednoduše to vynásobte dvěma. K tomu si přihoďte stovku za papírovou dočasnou značku, se kterou můžete jezdit, než vám vyrobí tu novou.
Máte prasklou nebo ohnutou značku? V tom případě to máte o něco jednodušší. Stačí ji přinést na registr, kde vám rovnou začnou vyřizovat novou. Ale pozor - i když máte zničenou jen jednu značku, budete muset vyměnit obě.
Na nové značky si počkáte dva až čtyři týdny. Mezitím budete jezdit s tou papírovou - není to žádná krása, ale svůj účel splní. Když si pak půjdete pro nové značky, nezapomeňte občanku a malý techničák.
Jestli máte značku na přání nebo veterána, připravte se na vyšší cenu - může vás to vyjít až na 800 korun za kus. Proto není od věci mít značky pojištěné - ušetří vám to spoustu starostí i peněz, kdyby se něco stalo.
Nemůžete si značky vyzvednout osobně? Pošlete někoho s plnou mocí od notáře. A nebojte, dostanete úplně stejnou kombinaci písmen a čísel jako předtím.
Poplatky za značky na přání
Značky na přání? Není to zrovna levná záležitost, ale pro někoho může být vlastní SPZ splněným snem. Za jednu tabulku dáte 5 tisíc korun, což u běžného auta znamená rovnou deset táců za obě značky. Asi si říkáte, že je to docela majlant, a máte pravdu.
Typ registrační značky | Cena (Kč) |
---|---|
Standardní registrační značka (pár) | 800 |
Značka na přání (pár) | 5000 |
Třetí registrační značka | 400 |
Náhradní značka za ztracenou | 600 |
K tomu si ještě připočtěte správní poplatek 800 korun, který prostě musíte zaplatit, ať už chcete originální nebo obyčejnou značku. Je to jako když si kupujete nové boty - kromě bot samotných platíte i krabici a tašku.
Nemyslete si ale, že si můžete dát na značku úplně cokoliv. Písmena G, O, Q a W jsou tabu, protože by se mohla plést s jinými znaky. A samozřejmě žádné sprosťárny nebo provokativní nápisy - úředníci nejsou padlí na hlavu.
Prodáváte auto? Za přepis značky na přání si připravte pětistovku. A pozor - původní majitel s tím musí souhlasit. Když se rozhodnete vrátit ke klasickým značkám, těch pět tisíc za kus už nikdy neuvidíte.
Potřebujete jen vyměnit staré oprýskané značky? To vás vyjde na osmistovku za komplet. Není to málo, ale pořád lepší než pokuta za nečitelnou značku, že?
Než se do toho pustíte, mějte na paměti, že všechno musíte zaplatit předem. Bez platby značky nedostanete, to je jasná věc. A počítejte s tím, že si pár dní počkáte, než vám je vyrobí. Však ono to uteče - mezitím můžete přemýšlet, jak se svojí novou značkou všechny ohromíte.
Expresní vydání registrační značky
Potřebujete rychle novou značku na auto? Za expresní vydání zaplatíte 700 korun, což je sice víc než běžných 200 Kč, ale značky máte do 15 pracovních dnů v ruce.
Hoří vám termín ještě víc? Ve větších městech zvládnou značky vyrobit dokonce do 48 hodin - za takový fofr si ale připlatíte 1500 Kč. A nezapomeňte, že k tomu musíte přihodit i běžné poplatky za registraci.
Na úřadě to proběhne docela jednoduše. Stačí přinést občanku a papíry od auta. Kupujete ojetinu? Tak nezapomeňte i na kupní smlouvu. Úředníci vaši žádost hodí na vrchol hromádky a hned se do toho pustí.
Expresní vydání je záchrana třeba pro podnikatele, kterým stojí auto a přicházejí o kšefty. Nebo když vám někdo značky ukradne - to pak člověk rád připlatí, aby mohl co nejdřív zase vyjet.
K expresnímu poplatku si připočtěte ještě klasických 800 Kč za registraci. A kdybyste zatoužili po značce na přání? To by vás vyšlo na dalších 5 tisíc. No, není to zrovna nejlevnější záležitost.
Aspoň že už to celé funguje moderně. O tom, jak výroba značky postupuje, vás úřad informuje esemskou nebo mailem. Nemusíte tak zbytečně popojíždět na úřad a ptát se, jestli už to je hotové.
Jasně, není to levná záležitost, ale někdy prostě nemáte na výběr. Když vám značky někdo čórne nebo se vám rozpadnou na cucky, těch pár stovek navíc vás zachrání před dlouhým čekáním. A ruku na srdce - kdo by chtěl nechat auto týdny v garáži?
Ceny značek pro veterány
Každý, kdo někdy snil o vlastním veteránu, by měl znát základní pravidla hry. Za registrační značku svého historického miláčka zaplatíte 800 korun za pár - to není zrovna málo, ale ruku na srdce, při dnešních cenách veteránů je to vlastně kapka v moři.
Představte si, že se vám splní sen a koupíte si nablýskanou starou dámu na dvou kolech. V takovém případě vás potěší, že za jednu značku na motorku dáte jen 400 korun. A co když se stane malér a značku ztratíte? Duplikát vás vyjde na 600 korun za pár, ale nezapomeňte zajít nejdřív na policii - bez protokolu o ztrátě se nikam nedostanete.
Poznáte je na první pohled - veteránské značky začínají písmenem V. Je to takový aristokratický znak mezi poznávačkami, který jasně říká: Tohle není jen tak ledajaké auto! K tomu připočítejte třístovku za zápis do registru historických vozidel a máte základní vstupní náklady pohromadě.
Prodáváte svého veterána? Značky zůstávají na autě, pokud tedy nekouká na cestu za hranice - to by pak musely zpátky na úřad. A když se značka opotřebuje běžným provozem? Žádný strach, výměna je bez poplatku, jen nezapomeňte tu starou odevzdat.
Stěhujete se do jiného kraje? Připravte si znovu 800 korun za nové značky. Zní to možná přísně, ale systém má svou logiku - chrání jedinečnost těchto pojízdných klenotů naší historie.
Než se do toho všeho pustíte, mějte na paměti, že veterán musí mít minimálně 30 let a být v původním stavu. Celý proces může trvat i několik týdnů, takže s přípravami na jarní vyjížďku začněte radši už v zimě. Však to znáte - trpělivost přináší růže, a v tomhle případě i krásné veteránské značky.
Správní poplatky registrace nového vozidla
Při registraci nového vozidla je nutné počítat s několika správními poplatky, které jsou stanoveny zákonem. Základní poplatek za registraci nového vozidla činí 800 Kč. Tento poplatek zahrnuje standardní administrativní úkony spojené se zápisem vozidla do registru. Součástí procesu je také vydání nových registračních značek (SPZ), za které se platí samostatný poplatek. V současné době je cena za jednu standardní registrační značku stanovena na 200 Kč. Pokud potřebujete dvě značky pro osobní automobil, celková částka tedy činí 400 Kč.
V případě, že máte zájem o nadstandardní provedení registračních značek, například značky na přání, musíte počítat s výrazně vyšším poplatkem. Cena za vydání registračních značek na přání je stanovena na 5000 Kč. Tato částka zahrnuje možnost zvolit si vlastní kombinaci písmen a čísel v souladu s platnými předpisy. Je třeba mít na paměti, že žádost o značky na přání musí být podána předem a jejich vydání může trvat déle než u standardních značek.
Při ztrátě nebo odcizení registračních značek je nutné požádat o vydání duplikátu. Správní poplatek za vydání náhradní registrační značky za ztracenou nebo odcizenou činí 600 Kč za jednu značku. V tomto případě dostanete nové značky se stejnou kombinací znaků, jakou jste měli původně. Je důležité ztrátu nebo odcizení značek neprodleně nahlásit příslušnému úřadu, aby nedošlo k jejich zneužití.
K celkovým nákladům na registraci nového vozidla je třeba připočítat také poplatek za vydání technického průkazu, který činí 200 Kč. Pokud provádíte převod vozidla z jiného kraje, zaplatíte navíc 100 Kč za změnu místní příslušnosti. V některých případech může být vyžadována také ekologická plaketa pro vjezd do nízkoemisních zón, jejíž cena se pohybuje okolo 80 Kč.
Při registraci je také nutné předložit doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení). Bez tohoto dokladu není možné registraci provést. Celkové náklady na registraci nového vozidla se standardními značkami se tedy pohybují přibližně okolo 1400 Kč, v závislosti na konkrétní situaci a požadavcích. Je vhodné mít připravenou rezervu pro případné další poplatky, které mohou vzniknout například při dodatečných úpravách v dokumentaci nebo při požadavku na expresní vyřízení některých úkonů. Všechny tyto poplatky je možné uhradit přímo na registračním místě, většinou je akceptována jak hotovost, tak platba kartou.
Platnost registračních značek
Registrační značky vozidel v České republice mají svá specifická pravidla platnosti a s tím související poplatky. Standardní cena za vydání nové registrační značky v roce 2024 činí 800 Kč. Tato částka zahrnuje výrobu značky a administrativní poplatky spojené s její evidencí. V případě ztráty nebo odcizení registrační značky je nutné uhradit stejnou částku za vydání duplikátu. Pokud se jedná o výměnu poškozené značky, která je stále čitelná a identifikovatelná, může být poplatek nižší.
Platnost registračních značek není časově omezena, značka zůstává přidělena vozidlu po celou dobu jeho provozu na českých komunikacích. Při prodeji vozidla registrační značka zůstává na vozidle a přechází na nového majitele. Existuje však možnost požádat o přidělení tzv. registrační značky na přání, která je zpoplatněna částkou 5000 Kč za jednu tabulku. V případě, že majitel vozidla potřebuje vyměnit značku z důvodu jejího poškození nebo nečitelnosti, musí tuto skutečnost nahlásit příslušnému registračnímu místu.
Systém přidělování registračních značek prošel v posledních letech modernizací, která umožňuje efektivnější správu a evidenci. Při změně vlastníka vozidla není nutné měnit registrační značku, což přináší značnou úsporu nákladů pro majitele vozidel. V případě, že dojde ke ztrátě nebo odcizení pouze jedné tabulky z páru, je nutné vyměnit obě značky, aby byla zachována jejich jedinečnost a párování.
Zvláštní kategorií jsou registrační značky pro veterány, které mají specifický formát a jejich vydání je zpoplatněno částkou 800 Kč. Tyto značky jsou určeny pro historická vozidla splňující podmínky pro kategorii veterán. Pro elektrická vozidla jsou k dispozici speciální značky začínající písmenem EL, jejichž cena je stejná jako u standardních značek.
V případě přestěhování majitele vozidla do jiného kraje není nutné měnit registrační značku, což je významná změna oproti dřívější praxi. Pokud však majitel o změnu značky požádá dobrovolně, musí uhradit standardní poplatek za vydání nové značky. Při zničení nebo poškození značky vlivem dopravní nehody může být vydání nové značky osvobozeno od poplatku, je však nutné doložit policejní protokol o nehodě.
Důležité je také zmínit, že registrační značky musí být vždy čitelné a nesmí být poškozené. Jejich údržba a případná výměna je odpovědností majitele vozidla. Nečitelná nebo poškozená značka může být důvodem k neprojití technickou kontrolou a může vést k udělení pokuty při silniční kontrole. Proto je důležité sledovat stav registračních značek a v případě potřeby zajistit jejich včasnou výměnu.
Každá nová značka na autě je jako nová kapitola v knize života, jen ta cena je trochu vyšší než bych čekal
Radek Novotný
Rozdíly cen dle typu vozidla
Při pořizování nových registračních značek je důležité si uvědomit, že ceny se výrazně liší podle typu vozidla, pro které jsou určeny. Základní poplatek za standardní registrační značku pro osobní automobil činí 800 Kč. Tento poplatek zahrnuje výrobu a vydání dvou tabulek s registrační značkou. Pro motocykly je cena stanovena na 500 Kč, přičemž se vydává pouze jedna tabulka registrační značky, která je menších rozměrů než u automobilů.
V případě nákladních vozidel je situace mírně odlišná. Základní cena za vydání registračních značek pro nákladní automobil je stanovena na 800 Kč, stejně jako u osobních vozidel, ale v případě požadavku na třetí tabulku (například pro přívěs nebo návěs) se připočítává dalších 400 Kč. U traktorů a zemědělských strojů se setkáváme s cenou 500 Kč za jednu tabulku registrační značky.
Zvláštní kategorií jsou registrační značky na přání, kde se ceny pohybují výrazně výše. Za registrační značku na přání pro osobní automobil zaplatíte 5000 Kč, přičemž v ceně jsou opět dvě tabulky. Pro motocykly s registrační značkou na přání je stanovena cena 5000 Kč za jednu tabulku. Tento typ značek je stále populárnější, přestože představuje významně vyšší finanční zátěž.
Při ztrátě nebo poškození registrační značky je nutné počítat s dodatečnými náklady. Vydání duplikátu standardní registrační značky pro osobní automobil stojí 600 Kč za jednu tabulku. U motocyklů je cena za duplikát stanovena na 400 Kč. V případě registračních značek na přání je cena za duplikát výrazně vyšší a může dosáhnout až 3000 Kč za tabulku.
Specifickou kategorií jsou značky pro historická vozidla, tzv. veterány. Zde je cena stanovena na 800 Kč za pár tabulek, přičemž tyto značky mají speciální vzhled odpovídající historickému charakteru vozidla. Pro přívěsy a návěsy historických vozidel platí stejná cena jako u standardních přívěsů, tedy 400 Kč za jednu tabulku.
Dočasné registrační značky, které se vydávají například při převodu vozidla nebo pro zkušební účely, stojí 800 Kč za pár tabulek bez ohledu na typ vozidla. Tyto značky mají omezenou platnost, obvykle na dobu 30 dnů, a jejich vzhled se liší od standardních registračních značek použitím zelených znaků namísto černých.
Při výměně registračních značek z důvodu změny trvalého bydliště nebo sídla firmy v rámci jiného kraje je nutné uhradit standardní poplatek jako při vydání nových značek. V tomto případě není možné zachovat původní kombinaci znaků a čísel, ale je přidělena nová kombinace odpovídající příslušnému kraji.
Publikováno: 13. 06. 2025
Kategorie: doprava